Pytania? Zadzwoń! 58 340 86 06

Jeżeli lubisz pracę z ludźmi, podróże a jeżdżenie w trasy to przyjemność-może czas pomyśleć o zrobieniu prawo jazdy na autobus?
Prawo jazdy kat D otwiera nowe, szersze możliwości. Dzięki tej kategorii mamy nowe perspektywy w poszukiwaniu pracy, ale poznajemy nowych ludzi oraz nowe miejsca.
Przed przystąpieniem na prawo jazdy kategorii D trzeba poznać odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania:

Kto może zostać Kierowcą autobusu?

Kierowcą autobusu może zostać każdy, kto posiada prawo jazdy kategorii „B” i posiada minimum 24 lata. Jest to podstawowy warunek rozpoczęcia kursu na kategorię „D”.

Jak zostać Kierowcą autobusu?

Według obowiązujących zasad, tak jak na każdą kategorię i tutaj potrzebujemy Profilu Kandydata na Kierowcę. W starostwie zgodnym z miejscem zameldowania składamy wniosek, zdjęcie, orzeczenie lekarskie, a w przypadku kategorii „D” również orzeczenie psychologiczne. Na tej podstawie możemy rozpocząć kurs prawa jazdy.

Pamiętajmy! Odbycie kursu prawa jazdy oraz zdanie egzaminu państwowego nie upoważnia nas do zarobkowego przewozu osób! Pozwala nam na to kurs kwalifikacji wstępnej przyspieszonej w zakresie bloku D.
Zatem po odbyciu tych dwóch kursów (i zdaniu egzaminów państwowych) mamy możliwość szukania pracy w zawodzie kierowcy autobusu. Niezbędne jest, aby nasz dokument prawo jazdy świadczył o odbyciu obydwu kursów, zatem nie zapominajmy, aby przy kategorii „D” pojawił się wpis 95 świadczący o posiadaniu kwalifikacji zawodowej (przewozu osób). Dodatkowo na stronie Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych składamy wniosek o Kartę Kierowcy.

Ile kosztuje prawo jazdy na autobus?

Cena kursu prawo jazdy na autobus uzależniona jest od kategorii prawa jazdy, które posiadamy.
Cena to 4.100, 00 zł. Jednakże, jeżeli posiadamy prawo jazdy kategorii „C” cena ulega zmniejszeniu i wynosi 2.800, 00 zł.
Do powyższej ceny musimy doliczyć koszt Egzaminu państwowego- 230, 00 zł.
Należy pamiętać o uzyskaniu uprawnień do przewozu osób, których koszt nie przekracza 2.900, 00 zł.
Obydwa kursy można łączyć, pozwala to nie tylko na uzyskanie promocyjnego pakietu cenowego, ale dodatkowo ułatwia naukę. Osoby odbywające równocześnie kwalifikację wstępna przyspieszoną oraz kategorię „D” łatwiej przyswajają teorię, ponieważ w wielu aspektach jest ona bardzo podobna.

Gdzie może pracować Kierowca autobusu?

Posiadając wszystkie niezbędne uprawnienia możemy zacząć poszukiwać pracy w zawodzie. Kierowca kategorii „D” może pracować zarówno w zakładach komunikacji miejskiej, jak i pokonywać trasy międzymiastowe, a nawet międzynarodowe u przewoźników prywatnych. Wszystko zależy od naszych preferencji oraz umiejętności znoszenia stresu.

Jak wygląda codzienna praca Kierowcy autobusu?

Kierowca autobusu kursującego na regularnych liniach pracuje w różnych godzinach w zależności od grafiku ustalanego przez dyspozytora. Jest to praca stacjonarna.
Kierowca autobusu turystycznego pracuje zgodnie z ustawą o czasie pracy kierowcy. W praktyce kierowcy wyjeżdżający w dalsze trasy przebywają poza domem przez kilka do kilkunastu dni.

Ile zarabia kierowca autobusu?

Zarobki uzależnione są od ilości tras oraz od pracodawcy (czy prywatny czy państwowy).
Średnie zarobki wahają się w granicach 150,00-250,00 złotych za jeden dzień pracy. Daje to pensję około 3500,00 do 5000,00 złotych.

Jakie są plusy i minusy zawodu kierowcy autobusu?

Głównymi zaletami pracy w zawodzie kierowcy kategorii „D” są wspominanie wyżej zarobki, możliwość poznania ciekawych ludzi oraz miejsc(dotyczy głównie wyjazdów zorganizowanych z pilotami wycieczek).
Oczywiście, praca ta, jak każda, posiada również swoje wady. Główną z nich są ceny kursów oraz znalezienie pracy.


Strona używa plików cookie w celu poprawy jej funkcjonalności Polityka Prywatności