Kwalifikacja Wstępna i Szkolenie Okresowe. 🙋 Nasz ekspertka odpowiada na pytania.
W odpowiedzi na liczne pytania, które otrzymujemy od Was na co dzień, postanowiliśmy stworzyć nową serię filmików, w których będziemy dokładnie omawiać najczęściej poruszane przez Was tematy.
Dlaczego potrzebujesz kwalifikacji zawodowej?
Możesz się zastanawiać, po co Ci kwalifikacja zawodowa, skoro masz już prawo jazdy kategorii C lub D. Warto wiedzieć, że posiadanie prawa jazdy tych kategorii uprawnia Cię jedynie do prowadzenia pojazdu, ale nie pozwala jeszcze na zarobkowy przewóz towarów lub osób. Oznacza to, że jeśli chcesz pracować jako zawodowy kierowca, musisz posiadać odpowiednią kwalifikację zawodową, która upoważnia do wykonywania takich zadań.
Prawo jazdy a kwalifikacja zawodowa – co musisz wiedzieć?
Wiele osób myli prawo jazdy z kwalifikacją zawodową, dlatego chcielibyśmy to wyjaśnić. Prawo jazdy i kwalifikacja zawodowa to dwa oddzielne szkolenia, które łączą się w całość dopiero w dokumencie prawa jazdy. Możesz zrobić kwalifikację zawodową niezależnie od posiadania prawa jazdy, a obie te kwalifikacje zostaną połączone w Twoim prawie jazdy w odpowiednim momencie.
Ile czasu potrzeba na zdobyci kwalifikacji zawodowej?
Czas trwania kursu kwalifikacji zawodowej zależy od rodzaju szkolenia. Najczęściej wybierane jest szkolenie kwalifikacji wstępnej przyspieszonej, które trwa od miesiąca do półtora miesiąca. Jeśli mówimy o szkoleniu okresowym, to trwa ono zaledwie pięć dni.
Jak wygląda egzamin?
Aktualnie egzaminy odbywają się w ośrodkach szkoleniowych, gdzie komisja z Urzędu Wojewódzkiego przyjeżdża i przeprowadza testy. Egzamin ma formę papierową i składa się z trzydziestu pytań jednokrotnego wyboru. Egzamin jest podzielony na dwie części: część podstawową (20 pytań) i specjalistyczną (10 pytań). Od 1 kwietnia egzaminy będą przeprowadzane w ośrodkach egzaminowania na komputerach, podobnie jak egzaminy na prawo jazdy.
Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy (ODTJ)
Podczas kursu kwalifikacji wstępnej lub przyspieszonej będziecie mieli zajęcia w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy, znanym również jako „płyta poślizgowa”. Jest to miejsce, gdzie można bezpiecznie sprawdzić, jak pojazd zachowuje się na śliskiej nawierzchni i w różnych warunkach drogowych.
Czy mogę rozpocząć kwalifikację, nie mając doświadczenia?
Oczywiście! Nawet jeśli nigdy nie siedziałeś za kierownicą ciężarówki lub autobusu, możesz rozpocząć szkolenie w ODTJ. Nasi instruktorzy są przygotowani, aby pomóc początkującym kierowcom opanować technikę jazdy dużymi pojazdami.
Jakie dokumenty są wymagane?
Aby rozpocząć kurs kwalifikacji zawodowej (poza szkoleniem okresowym), musisz posiadać prawo jazdy kategorii B, przejść badania lekarskie i psychologiczne. Jeśli nie masz polskiego prawa jazdy, ale posiadasz dokumenty z innych krajów UE, Wielkiej Brytanii lub Norwegii, możesz również rozpocząć szkolenie w naszym ośrodku.
Jak długo ważna jest kwalifikacja zawodowa?
Kwalifikacja zawodowa jest ważna przez 5 lat od momentu zdania egzaminu lub od wydania świadectwa kwalifikacji po szkoleniu okresowym. Jeśli kwalifikacja straci ważność, można ją odnowić krótkim szkoleniem okresowym bez konieczności ponownego zdawania egzaminu.
Różnice pomiędzy przewozem rzeczy a kodem 95?
Kwalifikacja zawodowa jest uprawnieniem ogólnoeuropejskim, oznaczanym jako kod 95, który jest rozpoznawany w całej Unii Europejskiej. Kwalifikacja wstępna przyspieszona trwa około półtora miesiąca, natomiast kwalifikacja wstępna trwa około dwóch i pół miesiąca i jest przeznaczona dla osób, które nie spełniają jeszcze wieku do normalnego prawa jazdy.
Co to jest kwalifikacja uzupełniająca?
Kwalifikacja uzupełniająca jest dla osób, które chcą zdobyć dodatkową kategorię. Kurs taki trwa około 6 dni i kończy się egzaminem z części specjalistycznej.
Czy badania z prawa jazdy kategorii C lub D są ważne na kwalifikację?
Tak, badania są podobne, ale różnią się podstawą prawną. Badania do prawa jazdy dotyczą kodeksu drogowego, natomiast badania do kwalifikacji zawodowej opierają się na kodeksie pracy.
To już wszystko na dziś!
Mamy nadzieję, że odpowiedzieliśmy na Wasze pytania dotyczące kwalifikacji zawodowej.
Do zobaczenia w kolejnym odcinku!
Szukasz szkolenia, masz pytania?
Zadzwoń 58 340 86 06
Dostępne szkolenia
- Szkolenie okresowe kierowców zawodowych
- Kwalifikacja wstępna przyspieszona na przewóz rzeczy lub osób
- Kwalifikacja wstępna na przewóz osób lub rzeczy
- Kwalifikacja wstępna uzupełniająca na przewóz osób lub rzeczy
- Kwalifikacja wstępna uzupełniająca przyspieszona na przewóz osób lub rzeczy