Serwis korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie zgodnie z Polityką Prywatności.

Rozbudowa miast na coraz odleglejszych terenach polepsza ogólne warunki życia, jednocześnie jednak znacznie utrudnia nam dojazdy. Komunikacja miejska na nowopowstałych osiedlach jest w większości wypadków dość uboga. Jeden autobus, jeżdżący dwa razy na godzinę, brak (bądź rzadko kursujące) autobusów nocnych, skutecznie zniechęcają do wychodzenia poza cztery ściany naszego mieszkania. Słabo oświetlone przystanki autobusowe skutecznie zniechęcają do oczekiwania na autobus w godzinach nocnych.

Dodatkowo, nie zawsze przyjazd autobusu zgodny jest z rozkładem. Biorąc pod uwagę i tak rzadkie kursy autobusu, staje się to jeszcze bardziej dotkliwe w przypadku, gdy pojazd w ogóle nie przyjeżdża.

Poruszanie się samochodem to przede wszystkim komfort.

Dużo osób decydujących się na wyprowadzkę poza dobrze skomunikowane części miasta łączy zakup mieszkania dodatkowo z zakupem samochodu. Posiadanie prawa jazdy kategorii B pozwala bowiem na uniezależnienie się od komunikacji miejskiej, dopasowanie swoich planów pod samych siebie a nie pod autobus bądź tramwaj (który przyjedzie bądź nie).
Dojazd samochodem jest znacznie szybszy niż autobusem czy tramwajem- unikamy zbędnego oczekiwania na zakup biletów przez współpasażerów czy zatrzymywanie się na przystankach. Posiadając prawko kat B sami decydujemy o trasie swojego przejazdu.

Zmiany w kursie prawa jazdy kat. B ?

Ustawodawca przez ostatnich kilka lat wprowadzał (i wciąż wprowadza) wiele innowacji odnośnie tego jak powinien wyglądać kurs prawo jazdy. Nowe formy testów na prawo jazdy na egzaminie teoretycznym czy wprowadzenie Eko jazdy w części praktycznej zostały tak mocno zdemonizowane przez media, że spowodowały, iż wiele osób zrezygnowało z robienia kursów, przerażone zbyt wielkimi trudnościami w uzyskaniu wyniku pozytywnego na egzaminie. Wbrew pozorom zdać egzamin kat. B wcale nie jest tak trudno!

E-learning- uczysz się tam gdzie chcesz.

Dzięki nowym ustawom, osoby zainteresowane kursem prawa jazdy B, mogą uczyć się teorii w domu. E-learning teoria w domu
Wprowadzenie e-learningów dla szkół będących tzw. Super OSK pozwala by nauka na prawo jazdy odbywała się online. Dla osób szczególnie zabieganych pozwala to na indywidualizację kształcenia. Kursant sam decyduje kiedy i ile czasu poświęca na swój kurs prawa jazdy.

Testy nie takie straszne!

Testy na prawo jazdy B- choć opisywane jako „nie do zdania" opierają się tak naprawdę na konkretnym schemacie: najpierw przechodzimy część podstawową, w której udzielamy odpowiedzi TAK lub NIE na zadawane pytania. Krótkie filmiki pojawiające się w trakcie testu kat. B to nic innego jak sytuacje drogowe. W momencie, gdy nauka jazdy samochodem jest ukończona, doskonale umiemy poradzić sobie z tego typu problemami. Kolejną część stanowią pytania specjalistyczne, mamy do wyboru jedną z trzech odpowiedzi- pytania koncentrują się głównie na budowie pojazdu oraz pierwszej pomocy, ale pojawiają się też pytania chociażby o znaki drogowe.

Nauka jazdy w teorii i praktyce.

Zarówno w trakcie części teoretycznej, jak i (przede wszystkim) praktycznej części kursu na prawo jazdy kat. B instruktor zaznajamia nas z obsługą pojazdu, w przypadku Gdańska- pojazdu toyota Yaris. Dowiadujemy się, gdzie i jakie światła znajdują się w pojeździe Toyota Yaris, oraz co znajduję się pod maską tego samochodu. Na egzaminie praktycznym bez problemu możemy zaprezentować potem egzaminatorowi jak i gdzie sprawdza się, np. płyn hamulcowy w Toyocie Yaris.

Czym się kierować przy wyborze szkoły nauki jazdy?

Krążąca opinia głosi, że tak trudno sie zdaje prawo jazdy w Polsce. Powoli dążymy jednak do europejskiego standardu kursu prawa jazdy kat b. Wybór dobrej szkoły, z solidnym zapleczem pojazdów oraz wykwalifikowaną kadrą instruktorów i wykładowców oraz odrobina samozaparcia, pozwala na bezproblemowe zdanie egzaminu. Wybierając szkołę pamiętajmy, by to, ile kosztuje prawo jazdy, nie było dla nas głównym powodem. Przyjrzyjmy się krążącej o szkole opinii, podpytajmy znajomych. Wybór odpowiedniego ośrodka szkolenia kierowców zwiększa nasze szanse na kurs prawo jazdy kat. B odbyty w miłej atmosferze i zakończony pozytywnym wynikiem egzaminu państwowego.

Ostatni rok bez ograniczeń, może warto już teraz zacząć kurs.

Pamiętajmy! 2015 rok to ostatni moment na zrobienie prawo jazdy kategorii B bez tzw. „okresu próbnego".
Każda osoba, która zda egzamin na kurs prawo jazdy B po 4 stycznia 2016r. otrzyma prawo jazdy na okres dwóch lat. W tym czasie obowiązywać będą konkretne ograniczenia, między innymi:
- obowiązek posiadania zielonego listka na szybie,
-ograniczenia prędkościowe- zakaz przekraczania prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej,
- zakaz podejmowania pracy zarobkowej w charakterze kierowcy pojazdu określonego w prawie jazdy kategorii B.

Dodatkowo, osoby posiadająca takie uprawnienia będą musiały odbyć kurs dokształcający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Szkolenie takie będzie należało przejść między 4 a 8 miesiącem, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy. Kursy te będą odbywały się w ośrodkach egzaminowania (np. PORD) i będą, rzecz jasna dodatkowo płatne. Po ukończeniu kursu otrzymamy stosowne zaświadczenie ukończenia w/w zajęć, które będzie należało przedstawić w urzędzie.

Warto zatem zastanowić się nad zrobieniem kursu prawa jazdy kat. B jeszcze w tym roku. Pomijając kwestie dodatkowych opłat (jak chociażby za odbycie Kursu Dokształcającego), warto uniknąć niepotrzebnych formalności i utrudnień, które pojawią się przed nowymi kierowcami w przyszłym roku.