Serwis korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie zgodnie z Polityką Prywatności.

Czujesz się swobodnie za kierownicą? Lubisz jeździć i chciałbyś się podzielić swoją pasją z innymi? Jeśli odpowiedzią na te pytania jest „tak", to praca jako instruktor nauki jazdy będzie dla Ciebie idealna. Bycie instruktorem to nie tylko nauczanie o przepisach, ale też o byciu odpowiedzialnym kierowcą.

Na czym polega praca instruktora nauki jazdy.

Instruktor nauki jazdy pokazuje kursantowi jak działa samochód i w jaki sposób z niego korzystać. Następnie utrwala i rozwija te umiejętności podczas ćwiczeń praktycznych na placu manewrowym i drogach publicznych. Głównym celem dla instruktora jest nauczenie kursanta bezpiecznej jazdy oraz przygotowanie go do egzaminu państwowego.

Jakie są zalety zawodu?

1. Przede wszystkim kontakt z ludźmi. Praca ta daje przywilej poznania nowych, różnych i ciekawych osób. Bardzo często takie znajomości mogą pozostać na dłużej i przerodzić się w prawdziwe przyjaźnie.
2. Wyzwania i satysfakcja, bo przecież instruktor jest nauczycielem. Przekazuje swoją wiedzę i doświadczenie kolejnym osobom. Każdy zdany przez ucznia egzamin, to mały, osobisty sukces.
3. Brak monotonii i elastyczny grafik. Może to być zaletą dla osób, które nie lubią 8-godzinnej pracy za biurkiem.
4. Możliwość pracy etatowej lub założenia własnego OSK.

Kto może zostać instruktorem ?

Aby ubiegać się o uprawnienia instruktora nauki jazdy, trzeba spełniać następujące warunki:
- posiadać prawo jazdy kat. A lub B od 2 lat,
- posiadać B+E, C1, C1+E,C+E, D1, D1+E, D lub D+E od roku oraz minimum 3-letnie doświadczenie jako instruktor nauki jazdy kat. B,
- posiadać zaświadczenie o niekaralności na terenie Rzeczpospolitej Polskiej,
- posiadać orzeczenie lekarskie i psychologiczne o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu instruktora.
Po spełnieniu powyższych warunków, należy odbyć kurs kwalifikacyjny (organizowany wyłącznie przez SUPER OSK ) składający się z 2 części: teoretycznej i praktycznej. Na zajęciach kandydaci nabywają wiedzę m.in. z dziedziny psychologii, prawa o ruchu drogowym, bezpieczeństwa ruchu drogowego, techniki kierowania i obsługi pojazdu, prowadzenia ośrodka szkoleń oraz metodyki nauczania przepisów ruchu drogowego. Po zakończeniu szkolenia następuje egzamin państwowy. Po jego pozytywnym zaliczeniu Starostwo wydaje legitymację poświadczającą posiadanie zdobytych kwalifikacji.

Ile zarabia instruktor prawa jazdy ?

Według statystyk instruktor prawa jazdy zarabia od 1400 do 1800 PLN. Zarobki uzależnione są przede wszystkim od ilości przepracowanych z kursantami godzin. Warto też mieć na uwadze, że po uzyskaniu kwalifikacji instruktora prawa jazdy otwiera się możliwość otworzenia własnego Ośrodka Szkolenia Kierowców.