Serwis korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie zgodnie z Polityką Prywatności.

Coraz większa liczba pojazdów na drogach powoduje coraz więcej korków. Dla wielu godzina 15:00 i Hucisko czy ulica Spacerowa oznaczają tylko jedno- długie oczekiwanie na przejazd i sporo frustracji, nie wspominając o kolizjach drogowych.
Ostatnimi czasy w Warszawie zaczął działać licznik korków. Ma on uświadomić kierowcom jak wiele pieniędzy tracą, gdy poruszają się w korku.


Porównując wyniki „Raportu o korkach w 7 największych miastach Polski w roku 2014r." z raportami z poprzednich lat, należy oddać, że inwestycje drogowe w Trójmieście powodują, że Gdańsk wg raportu z 2014r. stanowi, razem z Warszawą najszybciej odkorkowujące się miasto.Jednakże wciąż godziny poranne oraz popołudniowe stanowią istną gehennę dla kierowców jadących do i z pracy/szkoły.
Jak wynika z danych, miesięczne opóźnienia spowodowane przez korki wynoszą 5 godzin, a średni czas jaki marnujemy stojąc w nich wynosi ponad 8 godzin, a najgorzej w tym raporcie sprawuje się ulica Wyspiańskiego na odcinku Mickiewicza- Grunwaldzka
Rocznie na stanie w korkach w Gdańsku wydajemy 283 złote, porównując to z Warszawą, dla której koszt wynosi 3.5 tys. zł rocznie, to stosunkowo niewiele, jednak wciąż mamy świadomość, że do straconego czasu dołączają i stracone pieniądze.

Prawo jazdy na motor- oszczędność czasu i pieniędzy.

Alternatywą jest oczywiście omijanie zakorkowanych ulic, niestety z praktyki dobrze wiemy, że są miejsca, w których pomimo szczerych chęci objazdu nie znajdziemy.
Rozwiązaniem dla wielu osób staje się zatem prawo jazdy na motocykl. Stając w korkach niektórzy kierowcy z utęsknieniem patrzą na osoby posiadające prawo jazdy na motor, ponieważ zdają sobie sprawę, że posiadając prawo jazdy kategorii A mogą ominąć wiele zatłoczonych ulic i dotrzeć w wyznaczone miejsce znacznie szybciej.
Nowe prawo jazdy na motor reguluje dodatkowo kwestię bezpieczeństwa, ustalając limity wiekowe uczestników oraz gabarytowe pojazdów.

Jaką kategorię prawa jazdy wybrać?

Wybierając prawo jazdy na motocykl musimy wziąć pod uwagę nie tylko swój wiek, ale również predyspozycje fizyczne.
Dlatego niejednokrotnie, mimo posiadania wieku odpowiadającego prawo jazdy kategorii A, część osób decyduje się na wybór kursu prawa jazdy kat. A1, bądź kursu prawa jazdy kategorii A2.
Dużo uczniów, nie tylko ze względu na korki, ale również ze względu na wygodę i unikanie problemów z komunikacją miejską decyduje się na prawo jazdy AM (motorower).
Nowe prawo jazdy na motor, determinuje wiek minimum 14 lat na prawo jazdy AM, zezwalającą na prowadzenie motoroweru bądź też posiadania prawo jazdy na quada. Kategoria AM uprawnia do kierowania czterokołowcem - quadem, o prędkości ograniczonej konstrukcyjnie do 45 k/h oraz masie do 350kg. Celem poruszania się większym quadem- o DMC wynoszącej 550 kg (przy przewozie ładunków), bądź 400 kg (przy przewozie osób) konieczne jest posiadanie prawa jazdy kategorii B1.
Prawo jazdy kategorii A1 przeznaczone jest dla osób, które mają 16 lat, pozwala na poruszanie się motocyklem o pojemności 125 cm³ oaz o mocy nieprzekraczającej 11 kW. Prawo jazdy A1 pozwala również na poruszanie się pojazdami określonymi przez kategorię AM.
Kategoria A2 dotyczy nauki jazdy motocyklem o mocy nie przekraczającej 35 kW oraz pojazdami określonymi przez kategorię AM. Dotyczy osób posiadających 18 lat.
Nauka jazdy motorem kategorii A dotyczy osób, które ukończyły wiek minimum 24 lat, bądź posiadają kategorię A2 przez dwa lata. Posiadając takie uprawnienia możemy kierować każdym motorem.
Pamiętajmy, że kurs dowolnej kategorii można rozpocząć na minimum 3 miesiące przed ukończeniem wymaganego wieku.

Motor daje wolność.

Kategorie motocyklowe dają swobodę i wolność, ale jednocześnie są bardziej niebezpieczne niż chociażby kategoria B prawa jazdy.
Wypadek kursanta kategorii A w Lublinie wywołał sporo dyskusji na temat kategorii motocyklowych. Pamiętajmy, aby wybierając kurs prawa jazdy wstępnie ocenić swoje możliwości do mocy i masy pojazdu. Wybierajmy zawsze sprawdzoną szkołę, która zachęci nas nie tylko ceną, ale również profesjonalną kadrą, jak również zapewni nam bezpieczeństwo poprzez posiadanie niezbędnych elementów ochronnych.
Nasz ośrodek zapewnia wam bogate zaplecze pojazdów szkoleniowych na kategorię AM, A1, A2 i A, a na placu manewrowym czekają na was kaski, ochraniacze oraz inne elementy wpływające na bezpieczeństwo.

Przy wyborze prawa jazdy na motocykl cena kursu jest bardzo ważna, dlatego Sezon Motocyklowy rozpoczynamy w naszym ośrodku promocją- cena prawo jazdy kat. A1, A2 oraz A wynosi 990 zł!

Wybór którejkolwiek kategorii z rodziny motocyklowych daje swobodę w poruszaniu się, wolność oraz zapewnia niezapomnianą przygodę. Należy jednak pamiętać by w całej tej zabawie nigdy nie zapomnieć o naszym bezpieczeństwu. Wsiadając na motor nigdy nie zapominajcie o kasku czy kombinezonie ochronnym. Szerokiej drogi!