Najważniejsze informacje o przechowywaniu opon

Czy w przechowywaniu opon może być coś trudnego, skoro to tylko kawałek gumy? Wydawać by się mogło, że nie ma tu nic skomplikowanego, natomiast warto przyjrzeć się kilku elementom, które wpływają bezpośrednio na ich trwałość. Zaczynamy.
Jak przygotować opony do przechowywania?
Przechowywanie opon to ważny element ich długowieczności. Zanim schowasz opony, najpierw je dokładnie sprawdź. Jeśli zauważysz pęknięcia, rozdarcia lub bieżnik ma mniej niż 1,6 mm, czas pomyśleć o ich wymianie. W takim przypadku najlepiej wymienić cały komplet, choć dopuszczalna jest wymiana tylko na jednej osi. Pamiętaj, ze opony bezpośrednio wpływają na Twoje bezpieczeństwo!
Jeżeli opony są w dobrym stanie, możesz przygotować je do przechowania. Oznacz je markerem, by po sezonie trafiły na te same miejsca, co pomoże w ich równomiernym zużyciu. Następnie umyj opony, np. wodą z detergentem, dokładnie wysusz i usuń wszelkie zanieczyszczenia, takie jak kamyki z bieżnika. Unikaj stosowania nabłyszczaczy czy czernideł, gdyż mogą zaszkodzić oponom.
Gdzie i jak przechowywać opony?
Opony powinny być przechowywane w suchym i czystym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego i źródeł ciepła. Pomieszczenie nie powinno mieć wilgotności powyżej 70%, a temperatura powinna mieścić się w zakresie od -5°C do 25°C.
Przy przechowywaniu całych kół możesz ułożyć je poziomo, jedno na drugim, przełożyć kartonem i co kilka tygodni zmieniać ich kolejność. Opony bez felg ustawiaj pionowo na bieżniku i obracaj co miesiąc o 90 stopni, aby uniknąć deformacji. Możesz także wykorzystać specjalne stojaki, ograniczając kontakt opon z podłożem.
Dodatkowe wskazówki
Przy oponach z białymi elementami, np. napisami, zadbaj o to, aby stykały się tylko z inną częścią opony w tym samym kolorze. W przeciwnym razie mogą powstać przebarwienia, które są trudne do usunięcia.
Jak długo można przechowywać opony?
Opony powinny być używane maksymalnie przez 10 lat od daty produkcji, którą znajdziesz w kodzie DOT na boku opony. Jeśli opony nie są starsze niż 3 lata, nadal można je uznać za nowe.
Pamiętając o tych zasadach, zachowasz właściwości opon na dłużej, co zapewni Ci bezpieczeństwo na drodze.
Szukasz szkolenia, masz pytania?
Zadzwoń 58 340 86 06