Jazda próbna – wszystko co musisz wiedzieć.

Każdy z nas jest dzisiaj klientem. Lubimy kupować sprawdzone produkty, które będą nam służyć. Samochód jest to taki sam towar jak każdy inny.
Czy kupując telewizor, nie sprawdzasz parametrów? A może przymierzasz ubrania przed zakupem, żeby upewnić się, że dobrze leżą? Podobnie jest z samochodami – jazda próbna to kluczowy krok przed podjęciem decyzji o zakupie. Mimo to wielu kierowców pomija tę możliwość. Oto, na co zwrócić uwagę podczas jazdy testowej.
Jak zapisać się na jazdę próbną?
Zanim wybierzesz się na jazdę testową, warto wybrać model samochodu, który Cię interesuje. Najczęściej zapis odbywa się przez stronę internetową producenta, gdzie wybierzesz auto i salon, z którego rozpocznie się jazda. Możesz także zadzwonić lub udać się bezpośrednio do salonu, aby ustalić szczegóły. Zazwyczaj samochody są dostępne od ręki, jednak warto wcześniej się umówić na konkretny termin.
Kto może wziąć udział w jeździe próbnej?
Wymagania są proste: musisz być pełnoletni, mieć prawo jazdy i być trzeźwy. W niektórych przypadkach, zwłaszcza przy markach luksusowych, dealerzy mogą weryfikować, czy jesteś rzeczywiście zainteresowany zakupem auta. W pozostałych przypadkach, jazda próbna jest dostępna dla wszystkich potencjalnych klientów.
Jak przebiega jazda próbna?
Po przyjeździe do salonu, będziesz musiał podpisać oświadczenie o odpowiedzialności za ewentualne wykroczenia. Jazda trwa zazwyczaj od 30 do 60 minut, a towarzyszy Ci pracownik salonu. Możesz jednak zabrać ze sobą osobę, która pomoże w ocenie samochodu. Zdarza się, że na życzenie klienta jazda odbywa się bez obecności przedstawiciela salonu. Jest również opcja, żeby samochód testowy został Ci dostarczony pod konkretny adres. Nie jest jednak to często stosowana praktyka.
Na co zwrócić uwagę podczas jazdy próbnej?
Jazda próbna to nie tylko okazja do przejażdżki, ale przede wszystkim szansa na ocenę komfortu auta. Sprawdź, czy testujesz dokładnie ten model, który Cię interesuje, zwłaszcza pod względem mocy silnika i wyposażenia. Przetestuj samochód w różnych warunkach: na drogach szybkiego ruchu, osiedlowych i w mieście. Upewnij się, czy odpowiada Ci rozmieszczenie poszczególnych elementów, widoczność za kierownicą, wygoda i jakość wyposażenia.
Dobrze jest także przetestować asystenta parkowania i inne systemy wspomagające jazdę. Jeśli wybierasz SUV-a lub terenówkę, sprawdź, jak auto radzi sobie na gorszych nawierzchniach. Wykorzystaj ten czas na testowanie hamowania, przyspieszenia oraz wchodzenia w zakręty – wszystko to pomoże Ci ocenić, czy samochód zapewnia komfort i bezpieczeństwo, jakiego oczekujesz.
Pamiętaj, ze jazda próbna to tylko namiastka obcowania z samochodem na codzień. Warto z niej wyciągnąć jak najwięcej. Być może dobrym pomysłem będzie zrobienie listy elementów, które chcemy sprawdzić lub dopytać o nie sprzedawcę.
Czy jazda próbna zobowiązuje do zakupu?
Warto pamiętać, że jazda próbna nie zobowiązuje Cię do zakupu auta. Dealerzy będą starali się przekonać Cię do zakupu i doboru dodatkowego wyposażenia, jednak to Ty decydujesz, czy dany model spełnia Twoje oczekiwania. Warto zapytać o dodatkowe rabaty, ponieważ producenci często podają na stronie konkretną cenę, którą spokojnie uda nam się obniżyć o kilka, a niekiedy nawet kilkanaście procent.
Mandat podczas jazdy próbnej
W czasie jazdy testowej auto jest ubezpieczone, a za paliwo odpowiada salon. Jednak w przypadku złamania przepisów, to Ty będziesz musiał zapłacić mandat, jeśli zostaniesz złapany na fotoradarze. Ważne jest, by testować auto w różnych warunkach, ale zawsze zgodnie z przepisami.
Warto tutaj podkreślić, że częstą praktyką salonów jest obciążenie klienta dodatkowymi kosztami, jeżeli dojdzie do nieprzyjemnej sytuacji. Na szczęście nie są to olbrzymie kwoty, a jedynie symboliczny straszak na zbyt brawurowych kierowców.
Jazda testowa na weekend
Niektóre salony oferują możliwość przetestowania auta przez cały weekend, co pozwala lepiej poznać samochód. Taka opcja jest zazwyczaj dostępna dla firm lub osób kupujących więcej samochodów. Klient pokrywa wówczas koszt paliwa, ale auto jest ubezpieczone. Limit kilometrów w takich przypadkach wynosi najczęściej około 100 km. Jeżeli wyjątkowo jesteśmy zainteresowani danym modelem, ale mamy kilka wątpliwości, to nie zaszkodzi poprosić sprzedawcy o takie rozwiązanie.
Podsumowanie
Jazda próbna to doskonała okazja, by przekonać się, czy dany samochód spełnia Twoje oczekiwania. Sprawdź komfort, działanie systemów wspomagających i czy auto pasuje do Twoich potrzeb. Nie zapominaj, że to Ty jesteś klientem – nie daj się zagadać i pytaj o wszystko, co Cię interesuje. Pamiętaj, że jazda próbna nie oznacza zobowiązania do zakupu, ale daje Ci pewność, że podejmujesz świadomą decyzję.